Müge’nin İlk İş Günü ve Mehmet


VNGRS’deki işe alım ritüelleri ‘challenge’ çözmekle başlar. Uygun pozisyona başvuran adaylara çözmeleri için bir ‘challenge’ gönderilir. Pozisyon için belirlenen ‘challenge’ geçme puanını başarıyla tamamlayan adaylarla görüşmeye başlanır. ‘Yönetici Asistanı’ pozisyonunda işe başlayan Müge’nin ‘challenge’ı ise VNGRS tarihindeki tüm ‘challenge’lardan farklı olarak kurgulanmıştı.

Hazırlıklar Müge’nin ilk iş gününden önce başladı. Mail grubunda Müge’nin işe başladığı gün takım elbise giyilmesi ve herkesin birbirine ‘Şu raporu alabilir miyim Hede Hanım’ ve ‘Bu problemle ilgilenebilir miyiz Hödö Bey’ diye hitap etmesi kararlaştırıldı.

Her şey o kadar basit değildi tabii ki. Birbirini trollerken fezaya ulaşan VNGRS’de bu olaya da şüphe ile yaklaşıldı. ‘Acaba işe yeni başlayan arkadaş yerine beni mi trollüyorlar’ sorusunu soran bazı arkadaşlar hüsnü kuruntularına yenilerek işe her zamanki kıyafetleriyle geldiler. Olsundu. Şaka devam edecekti.

Hemen ‘underground’ bir Yönetim Kurulu Toplantısı belirlendi. Müge’nin her şeyden habersiz 1. Suit Up Toplantısı’nda konuşulanları not alması gerekiyordu. Toplantıya katılacak herkese bir unvan bularak işe başlandı.

Mustafa sadece Hint pantolonunun üstüne şık bir gömlek mi bulabilmişti? O zaman onu ‘Asya Sorumlusu’ yapmak gerekti. Armalı ceketiyle İsmail tam bir ‘Kamu İhaleleri Sorumlusu’ idi. Birge’nin ortalığı yakan takım elbisesi ve topuklu ayakkabıları onu tam bir ‘Kurumsal İletişim Sorumlusu’ yapıyordu. Fırat, Uzakdoğu seyahatinden yeni dönmüş olsa da tüm görünümüyle tam bir Amerikalıydı. En iyisi onu ‘Amerika ile Kurumsal İlişkiler Yöneticisi’ olarak belirlemekti. Mehmet tüm profesyonelliği ve şıklığıyla ‘Mena Bölgesi Sorumlusu’ olmasındı da kim olsundu? Meltem bütün gün ‘hem o öyle doğru düzgün çalışıyor mu bakalım’ derken kendini Finansal Audit Sorumlusu buluvermişti. Deniz ise tabii ki CEO olarak yoluna devam edecekti.

Toplantı başladı. Kural belliydi. Büyük bir ciddiyet içerisinde saçmalanacaktı.

İsmail, Kamu İhale Kurumu mensuplarının ziyareti sırasında şirket olarak verdiğimiz gayrı ciddi resim sebebiyle yaşadığımız namütenahi durumun giderilmesi için ciddiyet takınmamız gerektiği konusunda hepimizi uyardı.

Mehmet, birtakım finansal uyumsuzluklar gözlemlediği, (TCP/IP) endeksine göre rakamların büyüme rakamlarından bağımsız olarak %6 olarak oluştuğu, buradaki uyumsuzluğun CAT5 ve CAT6 metriklerinde yapılan hatalı ölçümlemeden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi. ‘Ether Net ve Brüt oranlarında devlete açıkladığımız rakamlarla iç denetim rakamlarımız arasında nominal değerlerde denk olsak da, fiktif çalışmalarda aynı sinerjik altyapıyı oluşturamamışız.’ diye de ekledi.

Birge, Viyana bölgesinde klasik müzikle çalışmanın üretim ortamındaki verimi arttırdığını gözlemlediğini söyledi. Bu sebeple, her gün, mevsimine göre bir Vivaldi ile güne başlayıp, Strauß valsleri ile devam etmeyi ve kapanışı Mozart’ın Requem’i ile yapmayı önerdi. Kreuzberg yöresindeki teknolojik gelişmeler ve Türk Ghetto’sundaki damacana su söyleme App’leri üzerine çalışmayı arzu ettiğini aktardı.

Meltem, Amerika’daki ekibinin şirketin 2. kuruluş yıldönümü sebebiyle yaptığı striptiz partisi faturasının geçen hafta eline ulaştığını, ancak bu ödemeyi nasıl bir gider olarak göstereceğini bilemediği konusunda dert yandı.

Fırat, Amerika ekibinde artan bel ve sırt ağrılarının efektifliği azalttığını belirterek, konuya çözüm önerileri ile gelmemiz gerektiğini salık verdi. Bunun yanı sıra, kitap tavsiye sistemlerini kombin tavsiyeleri ile büyütmeyi planladıkları konusundaki heyecanını paylaştı. Üstelik, bu konuda Fifty Shades of Gray ve Agent Provocateur üzerinden pilot çalışmaya başlanacaktı.

Mustafa, Hindistan’daki yöneticiden gelen hediye pantolonu kurumsal bir jest için giydiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Onun da mutlaka şalvar ve mesir macunu göndererek bu jeste yanıt vermesi gerekiyordu.

Deniz ise QA’lerin gün sonunda -1’e düşmesini oluşturamadığımız üçgenlere bağladı. Sinerji için mutlaka takım çalışmasına teşvik etmek gerekiyordu. Arada sarılıp şirket marşı söylememiz şarttı.

Müge tüm ciddiyetiyle toplantı notlarını tuttu. Toplantı sonuna doğru yüzünde belirgenleşen ‘ben nereye düştüm’ haline engel olmakta güç anlar yaşadı. Tüm saçmalamalarımıza rağmen güleryüzünü bozmadı. Toplantı notlarını e-mail’imize gönderdi.

Şimdi ona tüm gerçekleri açıklama zamanıydı.

Müge tüm zorlukları göğüsleyerek ‘challenge’ı büyük bir başarıyla tamamlamıştı. Aramıza hoş geldin Müge. Toplantı boyunca bize katlandığın için çok teşekkür ederiz. Artık sen de tam bir VNGRS üyesisin.


Ardında onu çok seven dostlar bırakan sevgili arkadaşımız Mehmet Pişkin’in anısına saygıyla...

Onun ince kişiliği, kibarlığı, yaratıcılığı ve dehası ile ilgili söylemek istediğimiz o kadar çok şey var ki. Aramızda bulunduğu kısa süre içerisinde hepimizi kendisine hayran bırakan Mehmet’in bize ayırdığı zamanı, bizlere verdiği çok değerli bir hediye olarak görüyoruz. Mehmet gibi eşi bulunmaz bir insanı tanımış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Biz seni çok sevdik Mehmet. Senin de bizi çok sevdiğini biliyoruz.

VNGRS ekibi.

Mehmet Pişkin