ElasticSearch Tech Talk'un Ardından

Bu hafta VNGRS olarak geleneksel hale getirmek istediğimiz YTU Tech Talk etkinliklerinin ilkini yaptık. CicekSepeti'nden Onuralp Taner Elasticsearch ile ilgili bir sunum ve workshop yaptı. Katılım beklediğimizden yüksek oldu, bazı ufak tefek sorunlarımız olsa da başlangıç olarak güzel bir organizasyona adım attık. Katılan arkadaşların geri dönüşleriyle birlikte her etkinliğin üstüne bir şeyler daha koyarak ilerleyeceğiz. Gelebilen herkese çok teşekkür ediyoruz.

»
Author's profile picture Erol Selitektay on Event

Communication Tips For Dispersed and Distributed Teams

Let's get started with the difference between dispersed and distributed teams. If you have multiple teams, each from different geographical location, they are distributed teams. If the teams are consist of people located differently, they are dispersed teams.

»
Author's profile picture Birge Elif on Agile

AngularJS Bootcamp & Videolar

We organized an amazing Bootcamp event on AngularJS past November. Below you can find the videos for all the sessions (Though in Turkish, it might still be useful for developers who can follow through the code on slides). We are planning to organize more Bootcamps in 2015. Follow VNGRS for more information.

»
Author's profile picture H. Ömer Şensoy on Bootcamp and Event

VNGRS'da çalışmak nasıl bir şey?

VNGRS ile yolum Scala sebebiyle kesişti. Ünversiteden ayrılıp burada çalışacağım zaman beni nelerin beklediğini çok tahmin edemiyordum. Ama 1 yılı aşkın süre çalıştığım bu şirkette bir gün bile akademiyi bıraktığıma pişman olmadım. "Çok güzel insanlar" gibi her şirketin blogun okuyabileceğiniz soyut örnekler vermeyeceğim, bunun yerine 1 yılı aşkın sürede yaşadığım şeyleri anlatacağım. »
Author's profile picture Çağdaş Şenol on Social Updates

Müge’nin İlk İş Günü ve Mehmet

»
Author's profile picture VNGRS on Social Updates

Use Sbt Subproject for Better Scala Compilation Times

At VNGRS we are using Scala for our customers. Unlike many other scala developers, who are having trouble with long scala compilation time, we are very happy with our development cycle. Our code base is around 80k in size and the whole compilation takes arround 140~150 seconds. Thanks to sbt, we never reach such long compilation times. However, we couldn’t directly figure this out, we had to overcome difficulties through each step and in this blog post I will try to explain those steps. TL;DR use subprojects in large Scala projects

»
Author's profile picture Çağdaş Şenol on Scala